e-Ticaret sitenizi oluşturmaya başladıktan sonra ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için ödeme alt yapısının sisteminize entegre edilmiş olması gerekir. Dolayısıyla sitenizde satışa başlamadan önce hangi ödeme alma yöntemlerini tercih edeceğiniz hakkında detaylı bir araştırma yapmanız size fayda sağlar.

Şimdi gelin önce hangi sistemleri müşterilerinize sunabileceğinizi konuşalım daha sonra ise ödeme sistemleri hakkında bilmeniz gerekenleri detaylandıralım. Ardından sizler de web sitenize üzerinde hangi online ödeme yöntemlerini dahil etmek istediğinize dair değerlendirme yaparak, karar verebilirsiniz.

Online Mağazanızda Müşterilerinize Sunabileceğiniz Ödeme Alma Yöntemleri

Sanal POS ile Ödeme

e-Ticarette en yaygın ödeme alma yöntemleri arasında olan sanal POS’lar sayesinde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapma kolaylığı imkanını müşterilerinize sunabilirsiniz. Türkiye’de çok sayıda banka bulunduğundan tek tek bankalarla görüşerek farklı bankalardan ödeme seçeneklerini müşterilerinize sunabilirsiniz.

e-Ticaret sitenize Sanal POS’un kurulumuna dair ön koşulları sizin için inceledik:

Sanal POS Nasıl Kurulur?

Öncelikle, e-ticaret işletmecilerinin BDDK tarafından onay verilmiş ödeme kuruluşlarına başvuruda bulunmaları beklenir.
Hangi belgeler gereklidir?

  • Üyelik Sözleşmesi
  • Satış Sözleşmesi
  • Mesafeli Satış Sözleşmeleri
  • İade ve İptal Prosedürleri gibi bir takım metin ve sözleşmeleri
  • Nüfus cüzdanı örneği
  • Vergi levhası
  • Ortaklık sözleşmesi
  • İmza sirküleri

gibi evrakları yanınızda bulundurmanız gerekir.

Aynı zamanda oldukça güvenli bir şekilde ödeme yapılmasını da sağlayan sanal POS SSL şifreleme tekniği sayesinde kredi kart bilgilerinizin üçüncü kişilerin eline geçmesinin önüne geçer. Bankalara gidip üye işyeri başvurusu yaparak birden çok banka ile anlaşabilirsiniz. Pratikte oldukça zor bir işlem olabilir. Bankalardan birden fazla POS alarak müşterilerinize kullanım kolaylığı sunmayı deneyimleyebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra ise sanal POS’u sisteminize entegre etme aşamasına geçebilirsiniz. Bankanın sunduğu bu hizmetten yararlanmak için yıllık üyelik ücreti ödemeniz gerekli. Ayrıca bazı bankalar satışınıza binaen sizden belirli bir komisyon da alabilmektedirler.

Alternatif Sanal POS Sistemleri

PayU, iPara, PayTR ve iyzico gibi alternatif ödeme sistemleri alışveriş sürecinize dahil olmaya başladılar diyebiliriz. Peki tam olarak nedir bunlar? Bu ödeme alma yöntemleri ile neden müşteriler alışveriş yaparken daha güvende bir alışveriş yapmış oluyor?

Sanal POS hizmetini müşterilerinize sunmak için bankaları dolaşmanız ve gerekli onay sürecinden geçmeniz gerektiğini belirttik ancak bu süreç uygulamada zor bir süreç olabilir. Birçok girişimci, web sitesi sahibi ise bunun yerine birçok bankanın kullanım seçeneklerini bir araya getiren servisleri tercih edebilmektedir.

İnternet alışverişinde firmanız ne kadar hızlı işlem yapar ve faaliyete geçerse marka imajınız o kadar güçlenir diyebiliriz. Sitenizi yeni oluşturduysanız bankalar için evrak ve gerekli sertifikalar ile uğraşmak için sizlere çok zaman gerekli diyebiliriz oysa alternatif POS sistemleri ile 48 saat içinde kullanıma hazır bir ödeme sistemi ile karşı karşıyasınız. Dolayısıyla da öne geçmek ve daha pratik çözümleri bir araya getirmek daha kısa bir sürede de mümkün görünüyor.

Alternatif ödeme sistemleri birden fazla bankadan ödeme alma işlevinin yanında bir de sahtecilik izleme ve önleme gibi güvenlik önlemlerini sunmaktadırlar. Dolayısıyla siz web sitesi sahipleri, kullanıcı dostu olma kimliğinize daha da büyük bir ayrıcalık katarak ödeme alma yöntemlerinize alternatif POS sistemlerini de dahil etmek isteyebilirsiniz.

Havale/EFT

Bazı kullanıcılar internetten alışveriş yaparken farklı nedenlerden ötürü kredi kartını tercih etmezler. Dolayısıyla, ödeme seçeneklerini sunarken bu profildeki müşterileri de düşünmeniz gerekebilir.

Havale ve EFT ile bu sakıncaları olan müşterilerinize bu ödeme alma yöntemlerini de sunarak, ödemelerinde kolaylık sağlayabilirsiniz.

Belirtmekte yarar var ki Havale ve EFT ile ödeme seçeneğinde, ödeme ve onay sürecinin uzaması söz konusu olabilir.

Kapıda Ödeme

Kredi kartı ya da internet bankacılığı kullanmayan müşteriniz için en uygun olan yöntemdir. Bu ödeme yöntemi sayesinde müşterileriniz herhangi bir kredi kartı bilgisi gerekmeden ürünlerinizi satın almış olur. Geriye sadece anlaşma yaptığınız kargo firmaları tarafından ürünün teslimatında ödemenin gerçekleştirilmesi kalır.

Bitcoin ve Kripto Para İle Ödeme

Web sitesi sahibi olarak pek çok ödeme sistemini bir arada sunmak istemeniz oldukça iyi bir düşünce. Bu durumda Bitcoin gibi ödeme alma yöntemlerini de seçenek olarak web sitenize dahil etmeniz olumlu bir girişim olabilir. İlk olarak ihtiyacınız olan şey bir Bitcoin cüzdanı. Bir yazılımın parçası olan bu cüzdanlar ile ödeme alma ve Bitcoin gönderme işlemlerini yapabileceksiniz. Daha sonra Bitpay ve benzeri bir hesabına kaydolmanız gerekir. Son olarak banka hesap bilgilerinizi veya bunun yerine Bitcoin cüzdan adresinizi girdikten sonra web sitenizdeki ödemeleri kabul etmeye hazırsınız demektir.

Bitcoin’de olduğu gibi diğer kripto paralar da uzun vadede şirketler tarafından ödeme yöntemi olarak tercih edilebilir. Kripto para yatırımının piyasada önemli ve gelişen bir fonksiyonu var. Kripto para ile ödeme alma da Bitcoin gibi cüzdan ve hesap oluşturma işlemleri ile mümkün olur ve ödemelerinizi oluşturduğunuz bu hesap üzerinden alabilirsiniz.

Telefon Operatörü ile Ödeme

Mobil hat sahiplerine uygulanan bu ödeme yöntemi de yine web siteniz için düşünmeniz gereken yöntemler arasında belirir. Anlaşmalı GSM operatörleri tarafından, ödemenin faturaya yansıtılması ya da hazır kart kullanıcılarının TL hesabından ücretin düşürülmesi ile ödeme alma işlemi gerçekleştirilir.

Yazımızda incelediğimiz ödeme seçenekleri en yaygın kullanılan seçenekler olup farklılıklara açık olabilirsiniz. Sizler de ödeme yöntemlerini bol tutarak, özellikle farklı ödeme seçeneklerine açık olarak web sitenize en büyük iyiliği yapmış olursunuz diyebiliriz. Dolayısıyla ziyaretçilerinize kolaylık sağlayan her türlü girişim ile e-ticaret sitenize fark katabilirsiniz.

Ödeme sistemlerine yönelik farklılıklar sayesinde potansiyel müşterileri gerçek birer müşteriye dönüştürmekte önemli bir araç olabilir. Ödeme alma işlemlerinizi daha kolay hale getirerek kullanıcılarınızın dostu olabilirsiniz ve onların alışveriş sürecindeki satış işlemlerinde duraksama yapmamalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sepet terk oranlarında bir iyileşme ve satışlarınızda da artış elde edebilirsiniz.