Teknoloji her geçen gün hayatımızda daha çok yer ederek günlük yaşamın bir parçası halini aldı. Ticarette de bunun yansımalarını görmek mümkün. e-Fatura ve e-arşiv sistemleri son birkaç yıldır işletmelerin hayatına adapte olarak yeni faturalama süreci sundu. Bugün binlerce işletme zorunluluk veya gönüllülük kapsamlarında e-fatura ve e-arşiv kullanıcısı. Yazımızda, e-ticaret için oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz bu uygulamalardan bahsetmek istedik.

5 milyon altında cirosu olan e-ticaret sahiplerinin gönüllü olarak e-fatura uygulamasına geçiş yapabileceklerini biliyor musunuz?

e-Fatura ve e-arşiv sistemleri hakkında bilmeniz gerekenler

Faturalama sürecinizi kısaltın.

Kağıt fatura sürecindeki fatura yazdırma, onaylatma, kargolama gibi operasyonel işlemler olmaksızın, e-fatura veya e-arşiv faturanızı hazırladıktan sonra resmi hale getirebilir ve dakikalar içerisinde karşı tarafa iletebilirsiniz. Oluşturulup gönderdiğiniz e-fatura için sistemden onay veya red yanıtları alabilirsiniz.

Paraşüt Entegrasyon’un sağladığı kolaylıkla, siparişiniz düştükçe e-fatura veya e-arşiv dokümanınızı otomatik oluşturup resmileştirebilirsiniz.

e-Fatura ve e-arşiv sistemleri ile maliyetinizi azaltın.

e-Fatura ve e-arşiv sistemlerinde faturanızı elektronik ortamda göndermiş olacağınızdan kargo masrafı ödemenize gerek olmayacaktır. Ayrıca, kağıt faturada fatura başına ödediğiniz tutara kıyasla e-fatura ve e-arşiv başına maliyet çok daha düşüktür.

Fatura arşivlemekle uğraşmayın.

e-Fatura ve e-arşiv bulut ortamda saklanır. Bunlar bulut ortamda arşivleneceği için klasörler halinde fiziksel olarak arşiv gerektirmez.

Faturaların bulut ortamda arşivlenmesinin getirdiği kolaylıklardan biri istediğiniz an ulaşabilir olmasıdır. Bu nedenle faturalar kaybolma riski taşımaz. Erişimi kolaydır.

Mali müşavirinizle iletişiminizi hızlandırın.

e-Fatura ya da e-arşiv faturayı düzenleyip resmi hale getirdikten sonra  indirip, e-posta aracılığıyla hızlıca mali müşavirinize ulaştırabilirsiniz. Faturalarınızı mali müşavirinize kargolamanıza gerek yoktur.

Paraşüt ile bulunduğunuz her yerden bilgisayar veya cep telefonunuz aracılığıyla e-fatura ve e-arşiv gönderebilirsiniz.

Kağıt tasarrufu sağlayın.

Faturalar elektronik ortamda gönderilip alınacağı için kağıt kullanmanıza gerek yoktur, böylece kağıt tasarrufu sağlayarak hem masraftan kısar hem de çevre dostu bu çözümle doğayı korumada katkıda bulunursunuz.

e-Fatura ve e-arşiv zorunlu olarak geçiş yapanlar haricinde, avantajlarından yararlanmak isteyen birçok işletmenin gönüllü olarak geçiş yaptığı uygulamalar. Gelir İdaresi, yayınladığı tebliğler ile geçiş zorunluluğunun kapsamını git gide genişletiyor. Siz de, dijitalleşen dünyanın birer parçası olan e-fatura ve e-arşive beklemeden geçiş yapıp sisteme hızlıca adapte olabilirsiniz.