e-Ticaret, doğduğu günden bu yana inanılmaz bir hızla büyüdü ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için rekabet ortamı da giderek artı. Bütün bunlar olurken, e-ticarette belli başlı aksaklıklar yaşanmıyor değil. Bu noktada, e-ticarette karşılaşılan sorunlardan en yaygın 10 sorunu ve etkili çözüm önerilerini bir araya getirdik.

e-Ticarette Karşılaşılan Sorunlar Ve Çözümleri

Ürünü Göstermeyen ve Çözünürlüğü Yetersiz Olan Görseller

Araştırmalar, mağaza ziyaretçilerinin ilk olarak web sitesindeki görsel öğelerle meşgul olduklarını göstermektedir. Sattığınız ürünlerin görüntülerinin kalitesi, e-ticaret mağazanızın itibarını artırabilir veya bozabilir. Ürünlerin yüksek kaliteli görsellerini kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

e-Ticaret mağazası sahiplerinin, kullanıcıları ürünü satın almak için harcama yapmaya ikna etmesi önemlidir. Etkileyici görseller, çevrimiçi mağazanızın satışlarını artıracaktır.

Ürün Açıklaması ve Arama için Optimizasyon

Ürün açıklamaları, sattığınız ürünler hakkında net ve ayrıntılı bilgiler içermelidir. Ürün açıklamaları için dikkatsiz içerik kullanmaktan kaçının. İçerik tarayıcı komut dosyalarına değil, okuyuculara odaklanmalıdır.

Tüm ürünlerin anlamlı açıklamaları ve doğru ürün ayrıntılarına sahip olduğundan emin olun. Sattığınız ürünler için ilgi çekici ve benzersiz içerik oluşturmak için profesyonel bir yazar tutmak iyi bir fikir olabilir.

Ürün açıklaması girerken anahtar kelimeler için yararlanabileceğiniz araçlardan bazıları:

  • Google Anahtar Kelime Aracı
  • Keyword Generator Tool
  • Google Trends
  • Keyword Sheeter
  • WordStream-Free Keyword Tool

Dostça Olmayan İade Politikası

Tüketicilerin satın alınan ürünleri belirli bir zaman çizelgesi içinde çevrimiçi olarak iade etme hakkına sahip olduğu bir yasa vardır. Bunun ötesinde, iadeler ve değişimler için kendi kurallarınızı oluşturabilirsiniz.

İlk etapta müşterilerinizi kararsızlığa düşürmemek adına çok katı olmaktan kaçının. e-Ticaret mağazanız için hangi politikalara karar verirseniz verin, alıcıların rahatlığı ve iadeler için düşük maliyetler etrafında dönmelidir.

Yavaş Çevrimiçi Mağaza Web Sitesi

Yavaş yüklenen bir web sitesi kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir ve kullanıcının sitenizi hiçbir şey satın almadan terk etmesine neden olabilir. Bu, e-ticarette karşılaşılan sorunlar arasında önemli bir yer tutar. Sonunda kullanıcılar rakiplerinizin sitesinde aynı ürünü arayabilirler. e-Ticaret mağazası sahipleri, her birinin yüklenmesi için 3 saniyeden kısa süren hızlı bir yükleme hızını korumayı hedeflemelidir.
Sitenizin hızını düzenli olarak aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla takip edebilirsiniz;

Daha Hızlı Ödeme Seçeneklerinin Olmaması

Tek tıklamayla ödeme, alışveriş sepetinin terk edilmesini önlemenize yardımcı olabilir. Müşterilerin daha hızlı ödeme için bilgileri ve diğer ayrıntıları kaydetmesine izin verin.

Şüpheli Ürün İnceleme Yorumları

Doğal, dengeli bir fikir yayılımı, kullanıcıları çekebilir ve markanıza güven duyabilirler. Şüpheye yol açmaması için web sitenizde sahte yorum ve puanlamalardan kaçının.

Müşterilerinizin sorularına yapacağınız hızlı dönüşler, sunacağınız özel indirimler veya ücretsiz hediyelerle ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında olumlu yorumlar bırakmalarını sağlayabilirsiniz.

Gönderi Yöntemleri ve Süresi

Olumsuz bir gönderi deneyimi, işletmeniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. e-Ticaret tüccarları, siparişleri gönderirken müşteri deneyimi konusunda rekabet eder. Kargo ücretsiz olsa bile müşteriler siparişlerinin hızlı bir şekilde teslim edilmesini beklerler. Kullanılan nakliye yönteminden bağımsız olarak, alıcılar teslimatı bir hafta içinde beklerler.

Paket sevk edildiğine, yolda olduğuna, varış noktasına yaklaştığına ve ne zaman teslim edileceğine ilişkin takip hizmeti ve bildirim sağlayabilecek taşıyıcıları seçmeye çalışın. Gerçek zamanlı izleme, müşterilere tam bir gönül rahatlığı sağlar.

Şüpheli Müşteri Hizmetleri

İletişim bilgilerinizi web sitenizde açık bir şekilde belirtmeye özen gösterin. İnsanlar telefon numaranızı veya e-posta adresinizi bulmakta zorlanırlarsa, bir şey sakladığınızı düşünebilirler. Web sitenizde açık iletişim bilgilerinin olmaması, şirketinizin güvenilir olmadığının bir işareti olabilir. İnsanların size ulaşmanın net bir yolunu görebilmesi önemlidir.

Çevrimiçi satın alma bir güven meselesidir ve yeni müşteriler her zaman ürün ve hizmetler için alışveriş yapmak için güvenilir mağazalar arar. Müşterilerle ilgilenen kişiler, sorunlarını çözebilmeli ve uygun çözümler sunabilmelidir.

SEO’yu Profesyonelce Kullanmama

Yinelenen içerik, yinelenen sayfa başlıkları, uygun olmayan meta etiketler, açıklamalar ve sorunlu URL yapısı, web sitenizin SEO’sunu olumsuz yönde etkileyebilir ve bu e-ticarette karşılaşılan sorunlar arasında en önemlisidir. e-Ticaret mağazanızı oluşturmak için ne kadar harcadığınız önemli değil, web sitenizde SEO ve pazarlama yoksa hepsi boşa gider.  Web sitenizin yayınlanmadan hemen önce SEO dostu olduğundan emin olun.

Omni Kanal Deneyimi

Ürünleri tanıtmak ve dağıtmak için farklı kanallar kullanmak, e-ticaret sahiplerinin daha fazla satış yapmasına yardımcı olabilir. Çok kanallı pazarlama stratejisi, müşterinin ürünleri iyi bütünleştirilmiş kanallardan satın almasına ve sorunsuz alışveriş deneyimi elde etmesini sağlayacaktır.