Günümüzde e-ticaret en popüler dönemini yaşıyor. Eğer e-ticaret altyapınızı kurmuş ve ürünlerinizi sergilemeye başlamışsanız bir sonraki aşama satışları artırmak ve e-ticaret üzerinden daha çok gelir elde etmek olacaktır. e-Ticarette yapılan satışları artırmanın birkaç yolu mevcut, bunlardan biri ise çapraz satış yöntemi. Yazımızda e-ticarette çapraz satış (cross selling)’ın detaylarını paylaşmak istedik.

e-Ticarette Çapraz Satış

Çapraz Satış Nedir?

Çapraz satış, ziyaretçiye incelediği ya da sepete eklediği ürünle ilgili olan başka bir ürün daha göstererek daha çok satış yapmak için kullanılan bir tekniktir.

Çapraz satış genelde farklı bir pazarlama taktiği olan ‘üst satış’ modeliyle karşılaştırılır. Üst satış modeli çapraz satıştan farklı olarak ziyaretçiye aynı ürünün bir ‘üst’ modelini daha yüksek fiyatla satmak için kullanılır.

Çapraz Satış Uygulama Örnekleri

Kategorilere göre çapraz satışa birkaç örnek paylaşmak isteriz;

  • Tekstil  

Sepetinde spor giyim olana ‘Spor ayakkabı modellerini incelemek ister misiniz?’ sorusunu yöneltin. Bunu pop-up ile görselli ve ziyaretçi üzerine tıkladığında gömlek kategorisine yönlendirerek yapabilirsiniz.

  • Kırtasiye 

e-Ticaret sitenizde kalemlerin ürün sayfasına gidip inceleyen bir ziyaretçiye defter ürünlerine önerme yapabilirsiniz.

  • Mutfak ve ev aksesuarı

Çaydanlık satın alan bir müşterinize çay takımı ürünlerinizden önermeler yapabilirsiniz.

Örneklemelerimizden anlaşılacağı üzere çapraz satışın mantığı siteye gelen ziyaretçiye ilgilendiği ürüne ek olarak ‘tamamlayıcı ek bir ürün’ daha sunmaktır.

Çapraz Satış Neden ve Nasıl Uygulanmalıdır?

Yapılan araştırmalara göre ziyaretçiler genellikle kendilerine yönlendirilen ‘şu ürünleri incelemek ister misiniz’ sorularına olumlu dönmektedir.

Çapraz satış modelini denerken bunu pop-up gösterimiyle yapabilirsiniz. Bir seçenek de sepet sayfasında ödeme adımından önce ‘bu ürünü alanlar şu ürünleri de aldı/inceledi’ gibi önermeler bulunmaktır.

Ek olarak ilgili ürün teklifinde bulunurken kısa süreli bir indirim fırsatından bahsedebilir ve ziyaretçinin satın alım sürecinin kısalmasını sağlayabilirsiniz.

Çapraz satışta en önemli noktalardan biri ziyaretçiye doğru zamanda teklif sunmaktır. Bu nedenle ödeme adımından önce ya da ziyaretçi sepetine ürün eklemiş iken teklifte bulunmak ziyaretçiyi doğru zamanda doğru ürünle buluşturacağından daha olumlu sonuç verecektir.

Bu yöntem sadece satışlarınızı değil kullanıcı deneyim ve sadakatini de artırmanıza fayda sağlayacaktır.

Yazının başında değindiğimiz gibi, e-ticaretin önemi gün geçtikçe artıyor. Fakat iş e-ticarete adım atmakla bitmiyor. Her zaman olduğu gibi elimizde kaynaklardan en verimli şekilde yararlanmak önemli. Bunun için de devamlı olarak yeni yöntemler keşfederek onları deneyimlemek ve ölçümlemek şart.