İnternet dünyasında pazaryeri, e-ticaret sitesi, sosyal medya gibi pek çok kanalda satış yapmanız mümkün. Etsy bu kanallar arasında, işçilik gerektiren tasarımların ve el emeği ile üretilmiş çok farklı özgün ürünlerin yer aldığı bir platform olarak pazaryerleri arasında daha farklı konumlanmaktadır.

Etsy’de e-ticaret satışı yapmanız ve satışlarınızın artışında yükselme olması için en önemli şey satışa sunduğunuz ürünlerin özgün, orijinal ve el emeği olmasıdır. Bu noktada sizlere Etsy’de satış yapmak için gerekenler ve izlenecek yollar nelerdir, detaylı bir şekilde anlatmak istedik.

Etsy’de Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 • Satış yaptığınız ürünler tamamen size ait olmalıdır. Aynı zamanda söz konusu ürün sizin bir ortağınızla beraber tasarladığınız bir ürün ise bu detayı açıkça belirtmeniz gereklidir. Etsy stok fotoğraf olarak satın alınan görselleri kabul etmemektedir. Bu sebeple ürün ekleme sırasında kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanmaya özen gösterin.
 • Bir ürüne ham madde olarak kullanılabilecek materyal ve malzeme satışı gerçekleştirecekseniz, bunları Craft Supplies olarak kategorilendirmeniz gereklidir. Açıklamalarda detaylara mutlaka yer verin.

Etsy’de Satışı Yasak Olan Ürünler

Etsy’de sadece el emeği ve benzeri ürünlerin ya da bu ürünlerin ham maddelerinin satışı yapılmaktadır. “Reselling” al-sat şeklinde size ait olmayan, kendi üretmediğiniz, satın aldığınız bir ürünün satışını yapmanız yasaktır. Bu durumun yaptırımı olarak da Etsy el emeği, özgün ve orijinal olmadığından şüphe duyduğu ürünleri satışa kapatma hakkını saklı tutar.

Etsy’de e-Ticaret Mağazası Açma Süreci

Etsy’de e-ticaret için mağaza açma süreci oldukça kolay, bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

 1. Ana sayfadaki “Sell on Etsy” bağlantısına tıklayın.
 2. Daha sonra açılan sayfadan “Open your Etsy Shop” butonuna tıklayın.
 3. Burada yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra e-posta adresinizi onaylamanız gerekecektir.
 4. E-posta adresinize doğrulama bağlantısına tıklayarak, hesabınızı aktifleştirin.
 5. Hesabınızın aktivasyonu ardından Etsy yönetim panelinize yönlendirileceksiniz. Bu ekranda “Your Shop” menü başlığına tıklayın.
 6. Mağazanız için gerekli olabilecek ayarları tanımlamanız istenecektir. Özellikle shop language ile dil, shop country ile ülke, shop currency ile para birimi seçiminizi belirlemelisiniz.
 7. Mağazanıza ilişkin tüm ayarları tanımlamanız ardından satış için belirecek Mağaza Adı tercihinizi ilgili alana girmeniz gereklidir. Daha sonra isim değişikliği yapılamadığı konusunda sizi uyarmak isteriz.
 8. “Add a listing” yazısına tıklayarak ve ürününüzün bilgilerini, fotoğraflarını eklemeye başlayın. Burada talep edilen ayrıntıları eksiksiz ve doğru doldurmanız önemlidir.
 9. Bir sonraki adımda ise kargo sürecini belirleyeceksiniz. Kargo seçenekleri arasında “By itself”i seçtiğinizde ürünü ‘tek’ olarak gönderebiliyorken, “With another item” seçeneği ile aynı kargo paketine birden fazla ürünü ekleyerek gönderim yapabiliyorsunuz.
 10. Son olarak bir seçenek daha var karşınıza çıkan; bu oldukça önemli çünkü sizin kullanıcılarla etkileşiminizi artıracak nitelikte. “Tags” kısmına hedef kitlenizin yani müşterilerinizin arama yaparken yazılabileceğini düşündüğünüz anahtar kelimeleri, “Materials” kısmına ise kullandığınız malzemeleri ve bu malzemelerin türünü yazmanız çok önemli.

  “Tags” kullanarak ürünlerinizin internetten yapılan aramalarda öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ürünlerinizin arama sonuçlarında daha yukarıda çıkması için ücret ödeyebilir ve satış şansınızı daha da artırabilirsiniz.

Etsy’de Uygulanan Komisyon Oranları

Etsy’de e-ticaret mağazası oluşturdunuz, ürünlerinizi burada listelediniz, satmaya başladınız ve ödemelerinizi almaya başladınız. Şimdi sıra komisyon tutarı ile ilgili olası soru işaretlerinizi gidermeye geldi. Etsy de geleneksel pazaryerleri gibi hem listelemeden hem de satıştan komisyon almaktadır.

Etsy’de komisyon oranlarıyla ilgili şu noktalara dikkat çekmek gerekir:

 • Mağaza için komisyon alınmamaktadır.
 • Ürünlerinizin listelenmesinden aylık %0.20 komisyon alınmaktadır.
 • Her ürün satışınızdan %3,5 komisyon alınmaktadır.
 • Etsy Payments üzerindeki ödemelerde komisyon tutarı ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.

  Etsy Payments aracılığı ile yapmış olduğunuz satışlardaki geliri Türkiye’deki banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz. 

 • Paranızı banka hesabınızda yer alan döviz cinsinden farklı bir cinse çevirmek isterseniz, Etsy sizin adınıza Etsy Payments üzerinden %2,5 komisyon uygulayarak bu işlemi gerçekleştirir.
 • Toptan satışlardan veya hesaplar arasında aktarmaların olması gibi durumlarda ek komisyon ücretleri ile karşılaşabilirsiniz.

Her pazaryerinin kendine ait kuralları ve püf noktaları kendilerine ait detayları bulunuyor. Bu yazımızda Etsy üzerinde satış yapmaya dair size rehber olabilecek bilgileri ana hatları ile aktardık. Sizlere bol kazançlar ve başarılar dileriz.