Günümüzde e-ticarete olan ilgi hiç olmadığı kadar fazla. Eğer e-ticaret yapmayı ilk kez deneyimleyecekseniz fatura otomasyonunu ve sağladığı avantajları bir an önce araştırmaya başlayabilirsiniz. İş süreçlerinizi verimli bir şekilde yönetmeniz satışlarınız hem de müşteri memnuniyeti üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Halihazırda pazaryeri veya kendi web siteniz üzerinden e-ticaret yapıyorsanız da fatura otomasyonunun sağlayacağı faydaları keşfetmeniz önem arz edecektir.

1. Fatura otomasyonu nedir?

Fatura otomasyonu, e-ticaret ile özleşen bir tanım. Perakende ya da hizmet sektörlerinde satış oldukça nasıl ki fatura kesiyorsak, e-ticarette de aynı işlemleri yapmaktayız. Farklı olarak, e-ticaret satışlarında pazaryeri ya da web sitesi üzerinde siparişler oluşturulur, bu siparişlerin takibi yapılır, faturalandırılır ve ürün kargoya verilir. Bu sürecin elle yapılması iş sahibi için hem çok zaman kaybettirir hem de hataya açık hale gelir.

Fatura otomasyonu, e-ticaretteki zaman kaybını önlemek, sürecin daha kolay yürütülmesini sağlamak ve hataları azaltmak için uygulanan bir otomasyon.

2. Fatura otomasyonu nasıl çalışır?

Nasıl sorusu üzerinden gidecek olursak, durumu şu şekilde özetleyebiliriz:

Diyelim ki pazaryeri ve e-ticaret sitesi üzerinden ürün satışınız var. Satış oldukça faturalama işlemlerini ve alacak-verecek takiplerini ön muhasebe programınız üzerinden yapıyorsanız. Bu programda e-ticaret entegrasyonu mevcut. Pazaryeri mağazanız ve sitenizi entegre ettiniz. Ahmet Bey sizin ürününüze ulaşıp satın alma işlemini gerçekleştirdiğinde, sipariş bilgileri otomatik olarak mağaza veya siteniz üzerinden çekiliyor. Aynı sipariş bilgileri ile faturadaki ilgili alanlar otomatik dolduruluyor ve ön muhasebe programı üzerinde faturası kesiliyor. Tüm bu adımlar dakikalar içerisinde tamamlanıyor. Bu sayede, e-ticaret satışlarınız gerçekleştikçe her bir satış için bu otomasyon tekrarlanıyor ve işletme sahibinin ekstra bir iş yapmasına gerek kalmıyor.

Bununla birlikte, yoğunluk ve dikkatsizlik sonucu elle kesilen faturalarda hata oranı artarken fatura otomasyonunda siparişte belirtilen bilgi neyse onun otomatik işlenmesi ile risk minimuma indirgenmiş oluyor.

3. Fatura otomasyonu nasıl fayda sağlar? 

  • Fatura keserken harcadığınız zaman kaybını önler.
  • Her bir satış yaklaşık 2 dakika içerisinde faturalandırılır.
  • Sipariş bilgilerini otomatik çektiği için fatura kesiminde hataları minimuma indirir.
  • e-Ticarette siparişin gelip satışa dönüşmesinde kolay bir deneyim yaşatır.

4. Fatura otomasyonunu neden kullanmalıyım?

Ön muhasebe için günümüzün bulut tabanlı çözümleri tercih ediliyorsa, sipariş geldiğinde, ön muhasebe programına sipariş edilen ürünlerin girişinin yapılması, tüm ürün kalemleri ve tutarların kontrol edilmesi zaman alırken tüm bunları otomatik hale getirerek elle işlem yapmak yerine sadece süreci kontrol edebilirsiniz.

Best Work House logosu
Jammy Mom logosu

Her geçen gün teknoloji hayatımıza farklı alanlarda dokunuyor. Hangi iş modelinde olursak olalım, sağladığı faydalardan yararlanabilir ve süreçlerimizi daha kolay, verimli bir şekilde yönetebiliriz. e-Ticaret için bunun bir yolu, fatura otomasyonundan yararlanarak faturalama süreçlerini hızlandırmak, vakit kaybını önlemek ve daha kolay yönetmek olacaktır. Bu şekilde e-ticaret sahipleri, siparişten faturalamaya kadar olan sürece daha az vakit harcayarak farklı iş kollarını geliştirmek ve iyileştirmek için zaman ayırabilir hale gelecektir.