Pazaryeri veya e-ticaret sitelerinde sergilediğiniz ürünlerinizin yapılan arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesi, yani ürünlerinizin internette görünür olması özel bir algoritma ile sağlanıyor. Bunu hem internette yapılan arama sonuçları hem de pazaryerlerinin kendi içlerinde kullandıkları algoritmalar olarak düşünebiliriz.  Bu algoritmaların nasıl çalıştığını anlamak internetten satış yapan işletmeler için oldukça önemli. Çünkü, ürünlerinizin yapılan arama sonuçlarında ön planda olması rekabette sizi ön sıraya taşıyarak müşteri adayına daha kolay ulaşmanızı sağlıyor ve de size organik kanaldan gelen bir ziyaretçi olacağından sizi reklam maliyetinden kurtarıyor

e-Ticaret satışları için önemli olan bu konuyu başlıklar halinde sizlere aktarmak istedik. 

e-Ticarette ön plana çıkmak ve ürünlerinizin internette görünür olması için nelere dikkat etmelisiniz?

Ürün Görseli

  • Pazaryeri veya e-ticaret sitesine eklenen ilk görselin arka fonunun beyaz olmasına dikkat edin. 
  • Bu görselin net, ürüne uygun açılarla çekilmiş olması ve ürünü doğru şekilde tanımlaması önemli. 
  • Ürün için birden fazla görsel kullanmanız daha iyi sonuçlar olmanızı sağlayacaktır.
  • Görsel isimlendirmelerini ürün başlığını ve kategorisini içerecek şekilde kaydedin.

Örneğin, elbise satışı yapıyorsanız elbiseyi ilk önce tek, sonra manken üzerinde, diğer görsellerde yandan ve arkadan çekebilirsiniz.

Ürün Başlığı

  • Başlıkta ürünle ilgili olabildiğince çok bilgi verin. 
  • İyi bir ürün başlığı için Marka + Model/ Ürün Tipi + Ürünün Nitelikleri sıralamasını uygulayabilirsiniz. 

Örneğin; kadın elbise yerine keten midi boy kırmızı kadın elbisesi şeklinde tanımlayın. 

Ürün Açıklaması

  • Ürün Açıklaması ürünün içeriğini olabildiğince iyi ifade etmeli. 
  • Hedef kitlenin cinsiyet, yaş aralığı, ürünün içeriği, gramajı gibi bilgileri ve anahtar kelimeleri (örneğin; elbise) birkaç kez  açıklamada geçirmek ürünün aramalarda ön plana çıkmasını sağlar. 
  • Ürünle ilgili olabildiğince çok bilgi vermeye çalışın. Sürdürülebilir üretim yapılıyorsa bunun vurgulanması, ürünün çevreci, geri dönüştürülebilir, organik, el işçiliği veya özel tasarım gibi özelliklerinin belirtilmesi gibi düşünebilirsiniz. Bu aynı zamanda tüketicinin ürün – fiyat performansını daha iyi anlamasına da katkı sunacaktır.  

Örneğin; sıcak yaz günlerinde sizi serin tutmak üzere tasarlanan, günlük giyim için tercih edebileceğiniz keten midi boy geniş kesim elbisemiz; sepet çantalar ve sandaletlerle kolayca kombinlenebilir. 30°C derecede yıkanabilir, kuru temizlemeye uygun değildir.

e-Ticaret hem popülerliği hem de getirisinin yüksek oluşuyla son dönemde birçok işletmeyi kendine çekiyor. e-Ticaret belli noktalarda perakende sektörüyle benzerlik gösterse de kendi içinde pazarlama yöntemleri ve teknikleri olan bir kanal. Ondan en iyi şekilde faydalanabilmek için inceliklerini öğrenmek ve doğru şekilde uygulamak gerekiyor.  Ve de küçük ayrıntıların önemini unutmamak. Adımları doğru şekilde uyguladıktan sonra geriye ürünlerinizin müşterilerle buluşmasını beklemek kalıyor.